آموزش چهل تکه دوزی پادری به 4 شکل

عکس چهل تکه دوزی پادری

چهل تکه دوزی – آموزش چهل تکه دوزی پادری به چهار مدل به کمک شلوارهای جین است. شما می توانید از این شلوارها برای تولید پادری چهل تکه دوزی شده استفاده کنید.

بساز و بفروش (B&B) | بدوز – پادری یکی از وسایل چیدمان خانه است که دم در ورودی و زیر پا قرار می گیرد و به نظر کم اهمیت می آید ولی از طرفی اولین چیزی است که به چشم مهمانان می خورد و عیار کدبانوگری شما دستشان می آید. با توجه به پاخور بودن پادری باید جنسی برای آن انتخاب شود که استحکام کافی داشته باشد و رنگ و شکل آن به مرور تغییر نکند. شما می توانید از انواع پادری های موجود در بازار استفاده کنید ولی متاسفانه خیلی از آن ها علیرغم قیمت نسبتا بالایی که دارند دارای بافت و ظاهری است که اغلب مورد پسند خانم های باسلیقه نیست. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله چهل تکه دوزی پادری را به شما آموزش بدهیم تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه های زندگی، از پارچه های بلااستفاده در دور و اطرافتان به بهترین نحو استفاده کنید و صاحب یک پادری چهل تکه دوزی شده زیبا بشوید. برای شروع کار باید با ابزار و و وسایل چهل تکه دوزی آشنا باشید.

آموزش چهل تکه دوزی پادری با پارچه جین

پارچه جین رنگ و بافت یکدست و مقاومی دارد و به همین دلیل گزینه مناسبی برای چهل تکه دوزی پادری است. ضمن این که در تمامی خانه ها شلوارهای جین کهنه در طرح های متنوع وجود دارد و می توان به راحتی از آن ها کمک گرفت. برای چهل تکه دوزی پادری با این پارچه، لازم است که چندین مدل پارچه جین را دم دستتان داشته باشید تا کار دوخت پادری را شروع کنید. ما در این مقاله چهار مدل چهل تکه دوزی پادری را به شما آموزش می دهیم که هر کدام با قسمتی از پارچه جین شلوارهای غیرقابل استفاده درست می شود. به این ترتیب شما نهایت استفاده را از شلوارهای جین قدیمی تان خواهید برد:

 1. پادری با کمری شلوار جین
 2. پادری گرد با پاچه شلوار جین
 3. پادری مستطیلی با پاچه شلوار جین
 4. پادری به کمک فاق شلوار جین

عکس شلوار جین

1- چهل تکه دوزی پادری با کمری شلوار جین

عکس چهل تکه دوزی پادری با جین

وسایل لازم:

 • قسمت کمری شلوار جین
 • موکت
 • چسب پارچه
 • قلم موی چسب
 • پونز
 • فوم یا یونولیت
 • قیچی

قسمت کمری شلوارهای قدیمی و مستعمل را با قیچی جدا کنید. سعی کنید از شلوارهایی با طرح های مختلف با رنگ های تیره و روشن برای چهل تکه دوزی پادری استفاده کنید.

عکس چیدن کمری شلوار جین

حلقه های نگهدارنده کمربند را جدا کنید. اما اگر اتیکت های چرمی قسمت کمری آن جلوه زیبایی دارد آن ها را حذف نکنید تا پادری شما زیباتر شود. محلی از کمری را که دکمه به آن پرس شده را هم بچینید.

عکس اضافات کمری شلوار

موکت را به همان اندازه ای که برای پادری در نظر گرفته اید برش دهید. دقت داشته باشید که این پادری باید به صورت چهارگوش باشد و اندازه طول و عرض آن با توجه به اندازه کمری های جین به دست می آید.

موکت برش داده شده را روی فوم یا یونولیت قرار دهید.

برای ساخت این پادری با توجه به این که قسمت کمری شلوار جین ضخیم است و دوخت آن کارآسانی نیست به جای دوختن از چسب استفاده می کنید. دقت داشته باشید که چسب مورد استفاده باید ضدآب باشد و در اثر تماس با رطوبت حل نشود و همچنین بعد از خشک شدن شکننده نشود و حالت انعطاف پذیری داشته باشد.

چسب را با استفاده از قلم مو بر روی موکت بمالید و نوار کمری جین را روی آن بچسبانید و با تعدادی پونز در جای خودش فیکس کنید.

عکس چسباندن کمری شلوار جین

اگر بعضی از کمری های جین کوتاه تر از طول پادری شما هستند می توانید برای یک ردیف از دو تکه کمری استفاده کنید.

عکس چسباندن کمری جین

وقتی که تمام کمری ها را چسباندید لبه های آن را به یک اندازه در بیاورید.

برای استحکام لبه پادری دو تا از کمری ها را بردارید. دوخت یک طرف هر کدام را بشکافید و آن ها را با استفاده از چسب و پونز به دو طرف پادری چهل تکه وصل کنید.

عکس کمری شلوار جین

اجازه بدهید تا چسب ها کاملا خشک شود و سپس پونزها را جدا کنید.

عکس دوردوزی پادری

به این ترتیب چهل تکه دوزی پادری با کمری شلوار جین آماده می شود. برویم سراغ دوخت دومین پادری چهل تکه دوزی شده؛2- چهل تکه دوزی پادری گرد با پاچه شلوار جین

عکس پادری گرد

وسایل لازم:

 • شلوار جین
 • کاغذ مقوایی
 • خط کش
 • قیچی یا کاتر
 • چرخ خیاطی
 • اتو

برای دوخت این پادری چهل تکه دوزی شده دایره ای ابتدا باید الگوی آن را روی کاغذ پیاده کنید. تکه های مورد نیاز این الگو به شکل ذوزنقه ای به ارتفاع 70 سانتیمتر (یا 27.5 اینچ) است. پایه بزرگتر آن برابر 23.5 سانتیمتر و پایه کوچکتر آن 5.5 سانتیمتر می باشد. شما می توانید این پادری را در اندازه های مختلف دلخواه خودتان تهیه کنید ولی باید دقت داشته باشید که نسبت این اضلاع به هم نخورد.

عکس الگوی پادری گرد

وقتی که الگوی ذوزنقه ای را روی پارچه کشیدید ان را دور بری کنید و به کمک آن قطعات پارچه ای ذوزنقه را از روی شلوارهای جین برش دهید.

به این ترتیب از هر شلوار جین چهار قطعه ذوزنقه ای از دو پاچه به دست می آید. برای این پادری به 24 قطعه ذوزنقه ای نیاز دارید؛ به عبارت دیگر 8 شلوار جین مورد نیاز است.

عکس پاچه شلوار جین

برای این پادری چهل تکه هم از طرح های متنوع شلوار جین استفاده کنید تا پادری زیباتری درست شود.

عکس پارچه جین

به کمک چرخ خیاطی تکه های برش داده شده را به هم بدوزید.

عکس دوخت پارچه جین

زمانی که تمام قطعه ها به هم دوخته شدند محل های دوخت را با اتو صاف کنید.

عکس اتو کردن لبه دوخت

حالا ساختار کلی پادری آماده شده است که وسط آن دایره ای به قطر 43 سانتیمتر وجود دارد.

عکس پادری دایره

یک قطعه پارچه جین به شکل دایره به قطر 43 سانتیمتر آماده کنید و به قسمت وسطی پاردی چهل تکه بدوزید. بعد از دوخت لبه های دوخته شده را اتو کنید.

عکس دوخت پادری

لبه های خارجی پادری را به کمک چرخ خیاطی دوردوزی کنید تا چهل تکه دوزی پادری دایره ای با پاچه شلوار جین هم آماده شود.

عکس چهل تکه دوزی پادری گرد

اگر دوست دارید که با پاچه های شلوار جین یک پادری مستطیلی درست کنید پس با ما همراه باشید تا روش بعدی را به شما آموزش بدهیم؛3- چهل تکه دوزی پادری مستطیلی با پاچه شلوار جین

عکس چهل تکه دوزی پادری با شلوار جین

وسایل لازم:

 • کاغذ مقوایی
 • خط کش
 • شلوار جین بلااستفاده
 • پارچه آستری
 • سوزن و نخ
 • قیچی یا کاتر
 • چرخ خیاطی
 • اتو

برای چهل تکه دوزی پادری به شکل مستطیل به برش هایی به شکل متوازی الاضلاع نیاز داریم. اندازه این قطعات و زاویه بین اضلاع آن کاملاً دلخواه است و شما می توانید به هر اندازه ای که دوست دارید آن ها را تهیه کنید. ما در این آموزش متوازی الاضلاع را به اضلاع 52 در 15 سانتیمتر تهیه کرده ایم. برای تکه های مربوط به لبه پادری چهل تکه دوزی شده هم می توانید مانند شکل زیر پیش بروید.

عکس الگوی چهل تکه دوزی پادری

با استفاده از الگوی کاغذی تکه های پارچه ای متوازی الاضلاع را از روی شلوار جین برش بزنید.

عکس برش الگوی چهل تکه دوزی پادری

برای چهل تکه دوزی پادری مستطیلی نیاز به 10 قطعه متوازی الاضلاع بزرگ داریم که پنج تای آن برای سمت راست و پنج تای دیگر برای سمت چپ خواهد بود.

عکس تکه های پادری چهل تکه دوزی

قطعات را اتو کنید تا صاف و منظم شوند. سپس آن ها را کف اتاق به شکل منظم بچینید.

عکس طرح پادری چهل تکه دوزی

تمام قطعات را با سنجاق به همدیگر وصل کنید.

عکس دوختن تکه های جین

قطعات سمت راست را به کمک چرخ خیاطی به همدیگر بدوزید. برای همه لبه ها حاشیه دوخت 1 سانتیمتر را در نظر بگیرید.

عکس دوختن تکه های جین به هم

این کار را برای قطعات سمت چپ هم تکرار کنید.

بعد از تکمیل مرحله دوخت، لبه های دوخته شده را با اتو صاف کنید.

عکس اتو کردن خط دوخت

سمت راست و چپ پادری را به کمک چرخ خیاطی به یکدیگر بدوزید. توجه داشته باشید که شکل های هندسی هر قطعه در سمت راست مماس با شکل هندسی در سمت چپ باشد.

عکس الگوی چهل تکه دوزی پادری چهارگوش

می توانید برای سطح پشتی پادری از یک آستری استفاده کنید و با چرخ خیاطی به آن بدوزید.

عکس آستر پادری

برای حاشیه دوزی کار می توانید از چند کمری شلوار جین استفاده کنید تا پادری شما استحکام بیشتری پیدا کند.

عکس دوخت لبه چهل تکه دوزی پادری

به این ترتیب چهل تکه دوزی پادری مستطیلی هم به اتمام می رسد. اگر باز هم از شلوارهای به کار برده تکه هایی دارید می توانید روش بعدی را دنبال کنید؛4- چهل تکه دوزی پادری به کمک فاق شلوار جین

عکس چهل تکه دوزی پادری زیبا

وسایل لازم:

 • پارچه جین
 • کاغذ مقوایی
 • قیچی یا کاتر
 • چرخ خیاطی
 • آستری

برای دوخت این پادری باید تکه هایی به شکل شش ضلعی منظم درست کنید.

این شش ضلعی ها را به کمک کاغذ مقوایی دوربری کنید و آن ها را بر روی پارچه برش بزنید.

عکس الگوی پادری چهل تکه دوزی (2)

قطعات شش ضلعی را در کنار هم قرار دهید و به یکدیگر بدوزید.

عکس دوخت قطعات شش ضلعی

اضافات آن را بچینید تا شکل منظمی به دست بیاید.

عکس چهل تکه دوزی پادری منظم

می توانید برای استحکام بیشتر به این پادری هم آستری بدهید.

عکس آستری پادری چهل تکه دوزی شدهاگر باز هم دوست داشتید می توانید با استفاده از جیب های باقی مانده از شلوارهای جین، یک پاردی شبیه شکل زیر درست کنید:

عکس پادری با جیب شلوار جینامیدواریم که از این آموزش مفصل نهایت استفاده راببرید. اگر سوال یا نظری درباره این آموزش دارید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سایت بساز و بفروش حامی مشاغل خانگی و هنرهای دستی ایران است. شما می توانید انواع و اقسام چهل تکه دوزی ها را تولید کنید و بدون هیچ هزینه ای با ثبت فروشگاه اختصاصی در سایت بساز و بفروش برای خودتان مشتری جلب کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *