تمیز کردن دیوار گچی به چند روش ساده و کاربردی

عکس تمیز کردن دیوار گچی

تمیز کردن دیوار گچی از لکه های مختلف را نمی توان با هر وسیله و روشی انجام داد زیرا بعضی روش ها نه تنها دیوار گچی را تمیز نمی کند بلکه باعث بزرگتر شدن کثیفی می شود.

عکس تمیز کردن دیوار گچی

گام به گام با تمیز کردن دیوار گچی

گچ یک ماده ساختمانی و آسیب پذیر است که به خاطر بافت متخلخلی که دارد تمیز کردنش نسبت به سطوح دیگر باید ملایم تر انجام شود. دقت داشته باشید که در طول تمیز کاری اشتباهات رایج در تمیز کردن خانه را انجام ندهید. در ادامه مراحل تمیز کردن دیوار گچی را به شما آموزش می دهیم.

عکس نقاشی کودک روی دیوار

1- تمیز کردن دیوار گچی با برس جارو برقی

از برس گرد و غبار جاروبرقی برای پاک کردن دیوار گچی استفاده کنید. برس گرد و غبار را به انتهای جاروبرقی خود وصل کنید و روی دیوار بکشید. این وسیله سبک‌ترین وسیله برای تمیز کردن دیوارهای گچی بدون آسیب رساندن به آن  است و بهتر است قدم اول شما باشد.

برای این کار دقت داشته باشید که:

  • کیسه جاروبرقی را خالی کنید.
  • برس را به دیوار فشار ندهید؛ آن را به آرامی روی دیوار مالیده و اجازه دهید با قدرت مکش جاروبرقی خاکهای روی دیوار جمع شود.
  • برای شروع کار بخشی از دیوار را انتخاب کنید و از بالا شروع به برس کشیدن کنید؛ برس را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید.
  • سپس برس را به سمت پایین بکشید تا زمانی که به سطح بعدی برسید.

2- استفاده از اسفنج مرطوب

اسفنج یکی دیگر از وسایل برای تمیز کردن دیوار گچی است. اگر اسفنج در دسترس نبود، از حوله نرم نیز می‌توانید استفاده کنید. برای استفاده از اسفنج در تمیز کردن دیوار گچی به ترتیب زیر عمل کنید:

عکس شیطنت بچه

  • اسفنج را در آب گرم غوطه ور کنید. (بهتر است از اسفنج سلولزی استفاده شود)
  • یک بخش مستطیلی دیوار را برای تمیز کردن انتخاب کنید.
  • از سقف شروع به حرکت به چپ و راست کنید.
  • وقتی به انتهای بخش انتخاب شده رسیدید، بیشتر به سمت پایین حرکت کنید. حرکت را تا رسیدن به کف ادامه دهید. 
  • پس از تمیز کردن هر بخش، مرتبا آب کثیف را از اسفنج بیرون آورده و مجددا آن را با آب تمیز مرطوب کنید.

3- استفاده محتاطانه از مواد شوینده

مقدار کمی از مواد شوینده را فقط به اندازه ای که چند حباب در آب ایجاد شود به آب گرم اضافه کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده ممکن است به رنگ دیوار آسیب برساند بنابراین کاملا احتیاط کنید.

ابتدا بدون استفاده از مواد شوینده شروع کنید و اگر آب گرم برای تمیز کردن دیوار گچی کافی نبود، مواد شوینده را اضافه کنید. 

فرآیند تمیز کردن دیوار گچی را با حداقل میزان از پاک کننده های اضافی شروع کنید و سپس در صورت لزوم با پاک کننده های دیگر کار کنید.

4- خشک کردن سطح تمیز شده دیوار گچی

در مرحله آخر، دیوار گچی را با یک حوله نرم خشک کنید توجه داشته باشید حوله باید نرم باشد تا به بافت و رنگ گچ دیوار آسیب نرسد.

تمیز کردن لکه های سفت و سخت دیوار گچی

برای شستن لکه های سخت از روی دیوار گچی به روش زیر عمل کنید:

عکس پاک کردن لکه از دیوار

یک ماده شوینده ملایم را با یک سطل آب مخلوط کنید تا کمی شروع به ایجاد حباب کند. شما می توانید با ساخت خمیر جوش شیرین یک شوینده خانگی درست کنید. برای این کار یک فنجان جوش شیرین را با چند قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید.

قبل از این که از محلول شوینده بر روی دیوار گچی استفاده کنید، آن را روی قسمت کوچکی از دیوار تست کنید. اگر هیچ علامتی یا تغییر رنگی روی دیوار به وجود نیامد، می‌توانید از محلول موجود در کل دیوار استفاده کنید. ولی اگر محلول به بافت و رنگ دیوار آسیب رساند، از محلول‌های دیگر برای تمیز کردن دیوار گچی استفاده کنید.

برخی از رنگ‌ها، نسبت به شوینده های مختلف حساسیت بیشتری دارند. به طور مثال، رنگ‌های پلاستیکی نسبت به پاک شدن به وسیله آب هم حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهند و احتمالش هست رنگ دیوار باز بشود.

یک اسفنج نرم سلولزی را در محلول غوطه ور کنید.

 آن را فشار دهید تا رطوبت اضافی از بین برود.

اسفنج را به صورت دایره ای حرکت دهید و لکه را پاک کنید.

عکس تمیز کردن لکه

این روند را چندین بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

این روش برای تمیز کردن بیشتر لکه ها از جمله قهوه و چای مناسب است. 

اگر محلول شما به اندازه کافی قوی نبود، از محلول قوی تر یا غلیظ تر استفاده کنید.

برای این کار یک سطل آب خنک را با 1.5 پیمانه وایتکس یا مایع سفید کننده ترکیب کنید. یک اسفنج تمیز و خشک را به این محلول آغشته کرده و به روی دیوار بکشید. سپس با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.

تمیز کردن مداد رنگی از دیوار گچی

اثر مداد رنگی را طی چند مرحله می توان از دیوار گچی تمیز کرد.

عکس پاک کردن لکه از دیوار

از چاقو برای برطرف کردن رد مدادرنگی استفاده کنید و آن را از روی دیوار جدا کنید. توجه داشته باشید از چاقوی تیز استفاده نکنید چون باعث خراشیده شدن دیوار می شود.

سپس از پاک کن استفاده کرده و با حرکت ملایم و دایره‌ای دیوار را با آن پاک کنید. با این کار می توانید بخش باقی مانده مداد رنگی را از بین ببرید. 

برای پاک کردن آخرین قسمت های لکه و شستن دیوار گچی، یک اسفنج را در آب داغ مرطوب کنید. آب اضافی آن را بگیرید. سپس لکه را با حرکت دایره ای پاک کنید. 

سپس از یک حوله نرم یا یک اسفنج خشک برای خشک کردن قسمت مورد نظر استفاده کنید.

تمیز کردن خودکار از دیوار گچی

برای تمیز کردن خط خطی های خودکار از دیوار گچی ابتدا نقطه کثیف شده را با یک اسفنج مرطوب یا دستمال مرطوب کودک تمیز کنید. سپس به آرامی با یک حرکت دایره‌ای نقطه مورد نظر را تمیز کنید.

عکس تمیز کردن دیوار

اگر دستمال مرطوب لکه را پاک نکرد، آن را با اسپری مو تمیز کنید. سپس لکه را با یک حوله کاغذی یا پارچه نرم تمیز کرده و با حرکت دایره ای به آرامی پاک کنید. برای رفع لکه ممکن است، لازم باشد چندین بار این مرحله را تکرار کنید.

اگر هیچ یک از مراحل قبلی تاثیر نداشت، برای تمیز کردن دیوار گچی سعی کنید از خمیردندان استفاده  کنید. مقداری خمیردندان روی لکه بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند. بعد از این مدت، سطح را با یک پارچه نرم یا حوله تمیز کنید.

امیدواریم که از این مطلب استفاده کنید و ما را از نظرات ارزشمندتان مطلع کنید. اگر مشغول تمیز کردن خانه هستید قطعا مطالب زیر هم برای شما مفید خواهد بود:

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *