آموزش نقاشی با پاستل – انواع پاستل

عکس نقاشی با پاستل

طراحی و نقاشی – آموزش نقاشی با پاستل به نوع پاستل انتخاب شده، طرحی که می خواهید پیاده کنید و زمینه مورد استفاده بستگی دارد. شما می توانید در نقاشی با پاستل آثار زیبا و رئالی خلق کنید. آموزش نقاشی با پاستل گچی را کنار ما بیاموزید.

عکس نقاشی با پاستل

بساز و بفروش | طراحی کن – نقاشی کشیدن را می توانید به روش های مختلفی امتحان کنید و آثار متفاوتی خلق کنید اما پیشنهاد دادن نقاشی با پاستل گچی همیشه جواب می دهد. پاستل گچی در عین سادگی مواد مصرفی اش می تواند زیباترین آثار را برای شما خلق کند. با دوره آموزش نقاشی با پاستل گچی ما همراه باشید تا ذره ذره شما را به این سبک نقاشی علاقمند کنیم.

پاستل چیست؟

پاستل از رنگدانه های پودری به هم چسبیده ای درست شده است که به خاطر مات و نرم بودنش اغلب برای طراحی چهره استفاده می شود. پاستل یکی از ابزارهای پرکاربرد در هنر نقاشی است. یکی از مزیت های پاستل این است که می توانید آن را به همراه گواش، آبرنگ و بقیه رنگ های چسبی هم به کار ببرید. خدا را شکر در هنر نقاشی دست تان باز است! مثلا می توانید از این رنگ هایی که نام بردیم به عنوان رنگ زمینه استفاده کنید و به کمک قشر نازکی از پاستل برای تغییر رنگ آن استفاده کنید.

عکس نقاشی میوه با پاستل

نقاط قوت پاستل

پاستل ویژگی های منحصر بفردی دارد که بعضی از آن ها عبارتند از:

  • آزادی عمل نقاش در کشیدن اتودها و اسیکس ها
  • درخشندگی خاص در زمینه های سفید
  • آزادی عمل در ترکیب رنگ ها
  • عدم رنگ پریدگی در طی گذر زمان

عکس نقاشی با پاستل گچی

انواع رنگ پاستل

پاستل ها 4 نوع متفاوت دارند:

پاستل مدادی

ظاهر این پاستل ها شبیه مداد است و به خاطر این که رنگ پاستل در این نوع با چوب محدود شده و به هم ریختگی کمتری دارد از آن برای نقاشی هایی استفاده می شود که جزئیات زیادی دارد. پاستل های مدادی را می توانید به راحتی با دیگر پاستل های نرم و سخت مخلوط کنید. قیمت پاستل مدادی با توجه به مارک آن متفاوت است ولی هر یک از مدادهای آن با قیمت حدود 10 تا 15 هزار تومان پیدا می شود.

عکس پاستل مدادی

پاستل نرم

این پاستل ها استوانه ای هستند و در ساختار آن ها چسب کمتر و رنگدانه بیشتری مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل شکننده تر از سایر پاستل ها هستند و به راحتی با سایر رنگ ها ترکیب می شود. طیف رنگی این نوع پاستل بیشتر از سایر پاستل هاست.

عکس پاستل نرم

پاستل سخت

ظاهر این پاستل مستطیلی شکل است و در این نوع پاستل بر خلاف پاستل نرم میزان چسب بیشتر و رنگدانه کمتری به کار رفته است. از پاستل سخت برای کشیدن جزئیات بیشتر استفاده می کنند. برای آموزش نقاشی با پاستل سخت می توانید یک بسته 12 تایی آن را با حدود 50 هزار تومان قیمت خریداری کنید.

عکس پاستل سخت

پاستل روغنی

این پاستل برای کشیدن افکت ها مناسب است. مزیت پاستل روغنی این است که خُرد نمی شود اما در کنار این مزیت بوی آن می تواند به عنوان نقطه ضعف آن شناخته شود. پاستل های روغنی مشابه پاستل های نرم، براق و نرم هستند.

عکس پاستل روغنی

زمینه کار با پاستل

هر چه سطح کاغذی که پاستل را روی آن می زنید زبرتر و پرزدارتر باشد نتیجه کار شما بهتر خواهد بود. رنگ های پاستل به خودی خود مات و ظریف هستند و روی این زمینه ها جلوه بهتری دارند. شما می توانید پارچه کتان ریزبافت را روی مقوای کلفت یا تخته سه لا بچسبانید و از آن به عنوان زمینه کار پاستل استفاده کنید.

به طور سنتی پاستل را بر روی کاغذ فابریانو می کشند و در حال حاضر می توانید از مقوای جیر یا مقوای کانسون برای پیاده کردن نقاشی های پاستل استفاده کنید.

عکس زمینه کار پاستل

فوت و فن های بعد از پیاده کردن پاستل

برای این که رنگ پاستل بهتر بر روی زمینه کار شما بنشیند می توانید زمینه کارتان را با محلول رقیقی از چسب کازئین و مخلوط پودر سنگ بپوشانید.

همچنین برای برجسته تر شدن رنگ ها بر روی زمینه کار مقداری پودر رنگی روشن یا خاکستری به محلول چسبتان اضافه کنید. در نهایت بعد از خشک شدن، سطح زمینه را کمی با سمباده صاف کنید تا زبری آن گرفته شود.

  • هر چقدر که در کار با پاستل مهارت بیشتری کسب کنید می توانید آثار زیباتری خلق کنید. پس شما هم دست به کار آموزش نقاشی با پاستل بشوید یا از داشتن آثار نقاشی پاستل در هر چه زیباتر کردن چیدمان منزلتان استفاده کنید.
5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *