آموزش ساخت عروسک روسی با الگو

عکس عروسک روسی

عروسک سازی – آموزش ساخت عروسک روسی با الگو به روش های مختلفی انجام می شود. در این مقاله ما تلفیقی از چند روش را برای ساخت عروسک روسی به شما یاد خواهیم داد.

عکس عروسک روسی

بساز و بفروش | بساز – عروسک روسی (Russian doll) یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین عروسک هایی است که می توانید به صورت دست ساز تهیه کنید و آن را به کوچولوهایتان هدیه بدهید. علاوه بر عروسک روسی عروسک تیلدا هم نوعی عروسک روسی به حسایب می آید که اندام کشیده و زیبایی دارد. به طور کلی ساخت عروسک روسی فقط کمی دقت و حوصله می خواهد. بقیه اش را بسپارید به دست الگویی که برای ساخت این عروسک در نظر گرفته اید.

وسایل لازم برای ساخت عروسک روسی

 • پارچه تریکو کشی به رنگ بدن برای بدن عروسک (حدود یک متر)
 • الیاف پشم شیشه (برای پر کردن عروسک)
 • توپک یونولیتی سایز 8 (برای داخل سر عروسک)
 • الیاف متری برای اطراف توپک یونولیتی
 • پارچه نمدی دومیل رنگی حدود نیم متر
 • پارچه نخی برای لباس عروسک
 • تور ارگانزا برای شیفون
 • توری شیفون
 • سیخ چوبی یا سیم مفتول برای شکل دادن به بدن و پاها
 • موی مصنوعی یا کاموا
 • تزئینات برای روی مو و لباس
 • رنگ اکریلیک یا لاک مشکی و منجوق ریز برای چشم
 • چسب حرارتی

خرید پکیج مواد اولیه

الگوی عروسک روسی

الگوی عروسک روسی شامل دست ها، پاها و بدن آن می باشد.

عکس الگوی عروسک روسی

شما باید در هر اندازه ای که برای عروسک روسی مدنظر گرفته اید این الگوها را بر روی کاغذ چاپ کنید و دور آن را ببرید تا با گذاشتن بر روی پارچه بتوانید آن ها را بر روی پارچه پیاده کنید. الگو را با مداد کمرنگ یا مداد خیاطی بر روی پارچه بکشید و حتی الامکان از ماژیک یا خودکار استفاده نکنید چرا که رد آن روی بدن عروسک باقی می ماند. در این الگو آن قسمت هایی که به شکل نقطه چین نشان داده شده است جاهایی است که برای بار زدن (وارد کردن الیاف به داخل بدن عروسک) در نظر گرفته شده و نباید دوخته شود.

عکس الگوی عروسک روسی

یادتان باشد چون حدود یک سانتیمتر از لبه پارچه زیر دوخت می رود همیشه الگو را حداقل یک سانتیمتر بزرگتر از اندازه مطلوبتان در نظر بگیرید.

مراحل دوخت عروسک روسی

گام اول – کشیدن الگو روی پارچه

الگوها را روی پارچه تریکو کش دولایه رسم کنید و قبل از آن که دور آن را برش بدهید محل های مشخص شده را بدوزید. اگر از پارچه کشی دولا استفاده می کنید برای بدن یک برش و برای دست ها و پاها هر کدام دو برش (دست و پای چپ و دست و پای راست) مورد نیاز است. برای زیبایی عروسک روسی بهتر است که الگوها را با قیچی دالبر برش بدهید.

وقتی که اطراف الگوها را (به جز قسمت هایی که با نقطه چین مشخص شده بود) به یکدیگر بدوزید چیزی شبیه شکل زیر به وجود خواهد آمد.

عکس ساخت عروسک روسی اموزش

از بین پارچه هایی که برای بدن این عروسک روسی معرفی شده اند پارچه آنغوره، مخملی شکل است و برای دست و صورت عروسک مناسب نیست. پارچه ریون هم بیش از اندازه کش می آید و عروسک شما نمی تواند فرم خوبی بگیرد.

عکس ساخت عروسک روسی از صفر تا صد

گام دوم – دوخت پای عروسک

روش های مختلفی برای دوختن پای عروسک روسی وجود دارد که در این جا دو روش را به شما آموزش می دهیم؛

 1. با توجه به الگوی دومی که در این مقاله آورده ایم درز روی پای دوخته شده را بر روی درز کف پا قرار بدهید و مانند شکل زیر با سوزن فیکس کنید.

عکس ساخت عروسک روسی با الگو

حالا جلوی پا را به صورت دایره ترسیم کنید تا شکل کلی پا به وجود بیاید.

حالا قسمت های ترسیم شده را بدوزید و اضافه های آن را با قیچی بچینید تا به شکل کلی پا به دست بیاید.

عکس آموزش ساخت عروسک روسی اصفهان

 1. اگر الگوی پا را به شکل زیر تهیه کنید می توانید قبل از این که درز را پشت و رو کنید کفی پا را که قسمت مجزایی است به قسمت اصلی پا با سوزن بدوزید.

عکس ساخت عروسک روسی پارچه ای

چون زیر چرخ بردن این قسمت از پا کمی مشکل است بهتر است که کف پا را با نخ و سوزن و دوخت معمولی به پا بدوزید. بعد از دوخت کفی، پا را از قسمت دوخته نشده واقع در قسمت ران وارو می کنیم. بعد از وارو کردن باید یک تکه مقوا به اندازه کف پا برش بزنیم و از همان قسمت دوخته نشده روی ران به یک پا بچسبانیم تا موقعی که داخل عروسک روسی را با الیاف پر می کنیم کف پا ورم نکند و عروسک بهتر بتواند تعادل خودش را حفظ کند.

قبل از این که سوراخ روی پا را بدوزید سیخ چوبی را به اندازه پا بریده و داخل پاها قرار می دهیم.

در ویدئوی کوتاه زیر می توانید به صورت عملی نحوه دوخت سر و بدن عروسک روسی را مشاهده کنید:

گام سوم – دوخت تکه های بدن عروسک 

در این مرحله سایر قسمت های بدن عروسک روسی یعنی دست ها و بدن را هم بدوزید و فقط جاهایی که در الگو نقطه چین بود را برای بار گذاشتن الیاف باز بگذارید.

گام چهارم – دوخت سر عروسک روسی

توپ یونولیتی را با الیاف متری بپوشانید. برای این کار تکه ای الیاف متری تهیه کنید که عرض آن برابر شعاع توپ یونولیتی و طول آن دو برابر محیط این توپ باشد. یعنی بتوانید الیاف را دو دور کامل اطراف توپ بپوشانید. ابتدا، وسط و انتهای الیاف را آغشته به چسب حرارتی بکنید و به دور توپ یونولیتی بپیچانید. وقتی این کار را انجام دادید بالا و پایین آن را هم با چسب به توپ بچسبانید تا شکل کروی یکنواختی برای شما حاصل شود.

عکس ساخت عروسک روسی در ایران

همچنین شما می توانید الیاف را به شکل زیر اطراف توپ یونولیتی قرار دهید.

عکس آموزش ساخت عروسک روسی

یک سیخ چوبی بردارید و از یک طرف داخل توپ یونولیتی فیکس کنید و قسمتی را که بیرون از توپ مانده علامت بزنید. این سیخ نقش نگه دارنده سر و بدن عروسک روسی را بر عهده خواهد داشت. قسمتی از سیخ را که علامت زده اید و بیرون توپ یونولیتی قرار می گیرد با الیاف متری و به کمک چسب حرارتی بپوشانید به طوری که قطر آن به اندازه گردن عروسک بشود.

عکس آموزش ساخت عروسک روسی به زبان فارسی

حالا سیخ چوبی را از قسمتی که قبلا وارد توپ یونولیتی کرده بودید وارد کنید و به کمک چسب حرارتی الیاف اطراف سیخ را به الیاف اطراف توپ بچسبانید. برای تمیز در آمدن کارتان تکه ای الیاف متری را هم در حدفاصل سر و گردن که دو الیاف بالایی به هم متصل شده اند بچسبانید. حالا شکل به دست آمده را وارد تکه مربوط به سر و شکم بکنید و اطراف آن را با الیاف پشم شیشه پر کنید و بدوزید.

اگر دوست دارید که عروسک روسی شما بینی هم داشته باشد قبل از دوختن بالای سر به این ترتیب عمل کنید:

یک نوار از الیاف متری به ابعاد نیم سانتیمتر در 10 سانتیمتر جدا کنید.

عکس ساخت عروسک روسی با پارچه

آن را اطراف قسمت برجسته یک سوزن ته گرد با سایز مناسب بپیچید و دور آن را با نخ محکم ببندید.

ساخت عروسک روسی با توپ یونولیتی

با یک سوزن از روی سر محل بینی را با یک سوزن بر روی توپ یونولیتی مشخص کنید.

سوزنی که انتهای آن را نوار زده اید کاملا در محل مشخص شده بر روی توپ یونولیتی فرو کنید و پارچه را مجددا روی توپ یونولیتی بکشید. خواهید دید که محل بینی به صورت یک برجستگی در خواهد آمد.

آموزش ساخت عروسک روسی با تصاویر

بالای سر عروسک را که برای بارگذاری باز گذاشته بودید به صورت شلالی کوک بزنید و نخ آن را بکشید تا پارچه بالای سر جمع و بسته بشود.

عکس ساخت مرحله ب مرحله عروسک روسی

برای صورت عروسک می توانید از رنگ پارچه اکرولیک استفاده کنید. برای چشم های عروسک روسی از چشم های ریز استفاده کنید.

گام پنجم – ساخت گردن عروسک روسی

برای درست شدن قسمت گردن عروسک باید به اندازه ارتفاع گردن سیخ چوبی را ببرید و الیاف متری را به صورت رولی به دور آن بپیچید.

عکس پارچه ساخت عروسک روسی

یادتان باشد که باید یک و نیم الی دو سانتیمتر از سیخ چوبی از الیاف بیرون باشد. حالا سیخ چوبی الیاف پیچ شده را از طرفی که سیخ بدون پوشش الیاف است وارد پارچه گردن بکنید و سیخ را داخل توپ یونولیتی فرو کنید.

گام ششم – پر کردن بدن عروسک روسی

تکه مربوط به بدن را با الیاف پر کنید و سعی کنید که جایی از پوشش بدن بدون الیاف باقی نماند به این منظور می توانید از یک سیخ چوبی برای هدایت الیاف به تمامی قسمت های بدن استفاده کنید. هر چه بدن از الیاف بیشتر پر بشود عروسک شما سفت و محکم تر می شود. در انتها قسمت زیر عروسک روسی را که باز است پس دوزی کنید.

ساخت عروسک روسی تصویری

پاهای عروسک را هم از الیاف پر کنید و به بدن بدوزید.

نحوه ساخت عروسک روسی

ویدئوی زیر به شما نحوه پر کردن سر و شکم عروسک روسی را نشان می دهد:

گام هفتم – متصل کردن قسمت های مختلف عروسک روسی

برای این که پاها را به بدن عروسک روسی متصل کنید از نخ و سوزن استفاده کنید. هرچه محل اتصال پاها به پهلوی عروسک در نقطه بالاتری از پهلو در نظر گرفته بشود قد عروسک کوتاه تر و هر چه پایین تر گرفته بشود قد عروسک بلندتر می شود. یادتان باشد که اولین قسمت برای ورود سوزن به پا از قسمت داخلی پا باشد یعنی یک بار سوزن را داخل پا ببرید و بیاورید و بعد آن را به بدن متصل کنید.

بعد از این که نخ را به کمک سوزن از پهنای قسمت بالایی پا رد کردید سوزن را از یک پهلو وارد شکم عروسک کنید و از پهلوی دیگر در بیاورید پای دیگر را هم در ادامه همین مسیر به بدن متصل کنید. این مسیر را چند بار با سوزن و نخ تکرار کنید تا پاهای عروسک کاملا سفت بشود. می توانید در محل اتصال دست ها و پاها به بدن از دکمه های پهن استفاده کنید.

برای این که عروسک شما تعادل داشته باشد و بتواند روی پای خودش بایستد می توانید کف پای او را حبوبات بریزید و یا این که به جای سیخ چوبی داخل بدن و پاهای عروسک از سیم مفتولی استفاده کنید.

گام هشتم – دوخت دامن عروسک روسی

برای دوخت دامن عروسک ابتدا یک کش قیطون را به اندازه دور گردن عروسک تهیه کنید.

یک تکه تور ارگانزای مستطیلی شکل به طول 3.5 برابر اندازه کش (حدود 63 سانتیمتر) و عرض  مورد نظر برای دامن عروسک روسی (حدود 23 سانتیمتر) تهیه  کنید. تور را دو لا کرده و از محل تا شدگی فاصله ای به اندازه حدود یک سانتیمتر برای رد شدن کش به آن دم یا حاشیه می دهیم و سر تا سر طول تور می دوزیم.

با یک سنجاق قفلی کش را از قسمتی که برای رد شدن کش در نظر گرفته بودیم عبور می دهیم.

حالا با دوختن ابتدا و انتهای کش ژیفون عروسک آماده است. به همان روشی که ژیفون را درست کردیم دامن رویی را هم با پارچه مورد نظرمان می دوزیم. فقط باید دقت داشته باشید که دامن رویی باید یک سانتیمتر کوتاهتر از ژیفون باشد و نکته دیگر هم این که برخلاف ژیفون پارچه دامنی را دولا کار نمی کنیم.

گام نهم- دوخت شال گردن عروسک روسی

یک پارچه کشباف رنگی به اندازه 24 سانتیمتر در 21 سانتیمتر انتخاب می کنیم و از ضلع 24 سانتیمتری به صورت دولا به هم می دوزیم و بعد از دوختن آن را تا نصفه برمی گردانیم به طوری که لبه های دوخته نشده دو طرف بر روی هم قرار بگیرد.

هر دو لبه را بدون این که تو بزنیم دورتادور چرخ می کنیم. حالا شال گردن عروسک آماده است و کافی است که قسمت درز چرخ شده را بچرخانیم تا به سمت داخل وسط شال گردن برود و دیده نشود. شال گردن را از بالای سر تن عروسک کنید و از قسمت بالای شال گردن یک تا به آن بدهید.

گام دهم- دوخت آستین های عروسک

برای آستین ها دو تکه پارچه مستطیلی انتخاب می کنیم و به یکی از طول های آن نوار کتان می دوزیم. حالا آستین ها را همانطور که دست عروسک روی آن است دوردوزی می کنیم تا آستین ها به وجود بیاید. بعد از دوختن آستین ها آن ها را مانند پاها به بدن عروسک مونتاژ می کنیم.

گام یازدهم – دوخت کفش عروسک

الگوی کفش عروسک از چهار تکه تشکیل شده است. برای این کفش از پارچه نمدی استفاده کنید.

عکس ساخت پاپوش عروسک روسی

تکه طولانی الگو (در ادامه آموزش، آن را با شماره 1 نامگذاری می کنیم) پشت کفش و تکه بیضی شکل (شماره2) کف کفش را تشکیل می دهد. دو تکه دیگر الگو (شماره 3 و 4) را باید به روی همدیگر بچسبانید تا قسمت منحنی آن جلوی کفش را تشکیل بدهد و قسمت مستطیلی آن روی کفش را بسازد. بهتر است که رنگ قسمت شماره 1 الگو و قسمت شماره 3 مشابه و قسمت های 2 و 4 را به رنگ سفید انتخاب کنید (البته این کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. حالا تکه 3 و 4 را که به هم متصل کرده اید به یک طرف تکه شماره 2 به صورت دندان موشی بدوزید و تکه شماره 1 را هم به عنوان پشت کفش به طرف دیگر بیضی بدوزید. بعد از این که کفش عروسک آماده شد کف آن تکه ای مقوا بگذارید تا به ایستادن عروسک کمک کند. قسمت روی کفش را هم از هر طرف دو تا سوراخ بکنید و با یک بند آن را گره بزنید.

در ویدئوی زیر هم می توانید به راحتی آموزش ساخت کفش عروسک روسی را مشاهده کنید:

گام دوازدهم – چسباندن موهای عروسک روسی

موهای عروسک را با چسب حرارتی در سه ردیف می چسبانیم اولین ردیف مو حدودا پشت گوش های عروسک چسبیده می شود و دو ردیف دیگر نسبت به ردیف قبلی خود حدود دو سانتیمتر به فرق سر نزدیک تر می شود. یادتان باشد موهای مصنوعی را از جایی که با قیچی می چینید ممکن است که بریزد و لازم است که کمی چسب حرارتی به منتها الیه موها بزنید. برای تزئین موها می توانید از پاپیون های آماده استفاده کنید.

روش دیگر برای چسباندن موهای عروسک روسی به این شرح است:

از قسمت شقیقه سمت چپ عروسک موی مصنوعی را به اندازه 3 دور کامل به دور تا دور سر عروسک روسی بچسبانید. هر دور که کامل شد محل چسبیدن دور بعدی بالای محل چسب خورده دور قبلی خواهد بود.

برای آموزش بهتر چسباندن موی عروسک روسی توصیه می کنیم ویدئوی کوتاه زیر را ببینید:

اگر به ساخت عروسک های روسی علاقمند شده اید پیشنهاد می کنیم آموزش ساخت عروسک روسی تیلدا را هم یاد بگیرید تا بتوانید عروسک های متنوعی درست کنید.

یکی دیگر از ایده های دوست داشتنی و پر طرفدار، ساخت عروسک با جوراب است که مقاله آموزشی آن را می توانید در سایت بساز و بفروش مطالعه کنید. همچنین اگر دوست داشتید یک عروسک جمع و جور درست کنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به آموزش ساخت عروسک بابانوئل با میوه کاج بیندازید.

فیلم آموزش ساخت عروسک روسی

حسن ختام این آموزش جامع ساخت عروسک روسی هم می تواند این ویدئو باشد که پر است از نکات آموزشی برای شما که می خواهید عروسکتان بدون عیب و نقص باشد:

 • این هم از آموزش ساخت عروسک روسی! اگر سوالی، ابهامی، ایرادی داشتید در بخش نظرات بگویید تا به کمک همدیگر آن را برطرف کنیم. 

ساختمش

زهرا رنجبر

محدثه سادات رحمانی زاده

لیلا کمیلی

دنیز رضایی

آیدینا صالحی

wk kazmi

زهرا فتحی

زینب سجادی

ستایش مالکی

فاطمه زهرا

مرضیه حسامی

آرشیدا

نیکو روزبهانی

سمیرا م

فاطمه حیدری

4.2/5 (22 نظر)

84 دیدگاه برای “آموزش ساخت عروسک روسی با الگو

 1. میترا گفته:

  سلام ، مویی که برای عروسک استفاده میشه مو مصنوعی مخصوص برای این کاره یا اینکه همین موهای مصنوعی موجود تو بازار که برای خانم ها استفاده میشه ؟

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. برای عروسک روسی باید از موی متری یا کلاه گیس مخصوص عروسک استفاده کنید که البته جنسش با موی مصنوعی خانم ها فرقی ندارد. لطفا کلیپ مربوط به چسباندن موی عروسک روسی را که توی متن آمده ببینید.

 2. fateme akbarzade گفته:

  سلام خسته نباشید
  از آموزش بسیار عالی و درجه یک ممنونم
  لطفاً قیمت عروسک های روسی رو هم اعلام کنید

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. قیمت عروسک روسی معمولا از حدود 30 هزار تومان شروع می شود و با توجه به میزان ظرافت و کاری که روی آن شده ممکن است تا بیش از 200 هزار تومان قیمت داشته باشد.

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   ممنونیم و خوشحال که توانستیم رضایت شما کاربر محترم را جلب کنیم.

 3. نازی اسماعیلی گفته:

  با سلام
  من اگه بخوام سایزهای مختلف رو داشته باشم باید چطوری از این الگو استفاده کنم؟
  ممنون و خسته نباشید

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. شما می توانید موقع پرینت گرفتن الگو، آن را در سایزهای مختلف پرینت بگیرید. مثلا دوبرابر سایز فعلی یا نصف سایز فعلی.

 4. fateme گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید برای پرینت گرفتن الگو باید ازاندازه A4 استفاده کنیم یا اندازه A3؟

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. سلامت باشید. اندازه کاغذ کاملا بستگی به این دارد که شما می خواهید اندازه عروسک روسی تان چقدر باشد. به عنوان مثال اگر هر یک از دو الگوی این آموزش را با کاغذ A4 پرینت بگیرید اندازه قطعه مربوط به سر و بدن عروسک شما حدود 30 سانتیمتر خواهد بود در حالی که اگر روی کاغذ A3 پرینت بگیرید این اندازه برابر 42 سانتیمتر می شود. بنابراین اول شما باید تصمیم بگیرید که اندازه عروسک روسی تان چقدر باشد و بعد از دفتر خدمات فنی بخواهید که الگو را به همان نسبت بزرگ یا کوچک برای شما پرینت بگیرد.

   • هدی علیزاده گفته:

    سلام.وقت بخیر .وسایل مورد نیاز برای ساخت این عروسک رو باید از کجا تهیه کنم ؟واینکه من قصد دارم درست کردن عروسک رو یاد بگیرم وبفروشم .هیچی نمیدونم لطفا بیشتر راهنماییم کنید

  • ناشناس گفته:

   ببخشید اگه الگو روی کاغذ A4 باشد توپ یونو لیتی چند سانتی می خواهد ?

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. پارچه انغوره یا تریکو کشی بهترین گزینه ها برای صورت عروسک روسی هستند.

   • G . Maf گفته:

    خیلی ممنون از اموزش خوبتون من توی هر سایتی گشتم اصلا نتونستم پای عروسک رو یاد بگیرم اما با مشاهده ویدئو شما کاملا یاد گرفتم که دوخت پای عروسک به چه صورت هست ?

  • مهسا گفته:

   سلام ببخشید الگو که شمااستفاده کرده رو کاغذ A4چاپ‌کنیم توپک ۸سانتی براش نیاز و اگه الگو روa3چاپ‌کنیم توپک ۱۶ سانتی درسته ایا؟؟؟

 5. Mhdis گفته:

  سلام.وقت بخیر.اموزش تخصصیم میخاد این عروسکا.ک مثلن کلاس برگزار بشه؟

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. ما تلاش کرده ایم تا مقاله آموزشی مان کامل و جامع باشد ولی حضور شما در کلاس های آموزشی معتبر باعث خواهد شد تا نکات ریز و کلیدی را از مدرسان باتجربه این کلاس ها یاد بگیرید.

 6. ساراناز گفته:

  سلام. بی نهایت سپاس بابت آموزش خوبتون. من همشو فهمیدم و دارم انجام میدم اما متاسفانه کفش رو متوجه نمیشم. الگوش رو نمیشه در سایز آ چهار پرینت گرفت چون خیییلی بزرگ میشه

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. خوشحالیم که زحمات همکاران ما مورد پسند شما واقع شده. الگوی کفش عروسک را در سایزی باید پرینت بگیرید که تکه ای از الگو که مربوط به کف کفش است کمی بزرگتر از کف پای عروسک شما در بیاید. مثلا اگر طول کف پای عروسک شما 10 سانتیمتر است قطر بزرگتر این بیضی را حدود 12 سانتیمتر در بیاورید.

 7. زهرا گفته:

  سلام آموزشتون کامل بود عزیزم فقط من یه مشکلی توو ایستادن عروسک دارم و نمیدونم دقیقا سیخ چوبی چطوری توو پای عروسک قرار میگیره ک کامل وایسته

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. زهرا خانم این مدل عروسک ها بیشتر به صورتی ساخته می شوند که به جایی تکیه بدهند اما اگر می خواهید که حتما روی پای خودش بایستد باید چند نکته را در نظر داشته باشید:
   1. کف کفش عروسک حتما صاف و مسطح و پهن باشد تا به ایستادن آن کمک کند.
   2. به جای چوب یا در کنار سیخ چوبی از سیم های مفتولی استفاده کنید تا به ایستادن و حفظ تعادل عروسک شما کمک کند.

   • هدی علیزاده گفته:

    ببخشید من میخام تو کلاسهاتون شرکت کنم وتخصصی تر یاد بگیرم ..متاسفانه من ایمیلامو چک نمیکنم.چجوری میتونم باهاتون تماس بگیرم؟ راهنماییم کنید لطفا ..

    • تیم بسازوبفروش گفته:

     سلام. متاسفانه فعلا امکان برگزاری کلاس حضوری نداریم.

   • ناشناس گفته:

    سلام ممنون از اموزش خوبتون. اگه بخوایم ساق پا و دور شکم یکم تپل تر بشه باید الگو رو پهنتر بکشیم

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. سایز توپ یونولیتی مورد استفاده برای سر عروسک روسی 8 است.

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. الگو را باید روی کاغذ A4 پرینت بگیرید. به این ترتیب مثلا در الگوی دوم، طول عروسک حدود 25 سانتیمتر می شود، عرض سر آن 11 سانتیمتر و عرض شکم آن 9 سانتیمتر، طول پای آن برابر 17 و دست آن برابر 11 سانتیمتر می شود.

 8. Sana گفته:

  سلام وقت شما بخیر سایتتون فوق العاده اس خدا بهتون خیر بده توضیحات هم کامله فقط یه سوال برام پیش اومد فقط پارچه صوزت از جنس تریکو هست ؟بقیه بدن هم تریکوئه؟ و اینکه انگاری پشت کارمون لایه چسبوندیم درسته؟

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. ممنون بابت حسن توجه شما به سایت بساز و بفروش. بله برای کل بدن از پارچه تریکو استفاده شده. این نوع پارچه، ضخامتهای مختلفی دارد وانواع ضخیم تر که کشسانی کمتری دارند مناسبترند. اگر تریکویی که خریداری کردید نازک بود و زیاد کش می آمد باید حتما به جز قسمت سر بقیه جاهای بدن رو از پشت لایه حریر بچسبانید. بعضی دوستان هم لایی چسب می زنند که چندان مناسب نیست و زود کنده می شود. اگر لایی حریر نداشتید می توانید یک لایه پارچه که کش نمی آید مثلا تترون اندازه الگو ها ببرید و زیر پارچه اصلی بگذارید و کار کنید.

 9. Elay گفته:

  سلام با تشکر از آموزش خوبتون من پارچه ای ک گرفتم کاملا با اینی ک شما گذاشتین فرق می کنه و کشی یه میتونم با همینی که تهیه کردم بدوزم یا کار خاصی باید روش انجام بدم میخوام بدون شرکت تو دوره های حضوری بسازم لطفاً راهنمایی کنین ممنون

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. پارچه تریکو کش برای ساخت بدن و صورت عروسک پارچه مناسبی است و می توانید از این پارچه برای ساخت عروسک روسی استفاده کنید.
   اگر دوست دارید بدون شرکت در دوره های حضوری ساخت عروسک روسی را یاد بگیرید پیشنهاد می کنیم که علاوه بر مطالب مربوط به این آموزش ها، ویدئوهای مرتبط با آن را هم ببینید تا ریزه کاری های ساخت عروسک روسی بیشتر دستتان بیاید.

 10. مافي گفته:

  سلام ممنون از آموزشتون . لطفا نحوه دوخت لباس رو آموزش بدين

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. درخواست شما را به تیم تحریریه انتقال دادیم و ایشالا تو اولین فرصت موضوع مورد نظر شما منتشر خواهد شد.

 11. آریانا گفته:

  سلام ممنون بابت آموزش کامل
  اگه لطف کنید الگوهای متنوع لباس وکفش عروسک روسی بزارید ممنون میشم?
  وهمینطور آموزش سر چرخشی با تشکر?

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. میزان سود ساخت عروسک روسی به خیلی موارد بستگی دارد؛ از ظرافت شما در ساخت عروسک گرفته تا قیمت مواد اولیه ای که برای ساخت این عروسک به کار می برید. اما مطمئن باشید که ساخت محصولات دست ساز همیشه سودآور خواهد بود.

 12. Sh گفته:

  سلام . اموزشتون عالی بودفقط یه سوال دارم
  بعد از اینکه مو رو میچسبونیم وسط فرق سر عروسک خالی میمونه میشه بگید به چه صورت باید پر بشه؟؟

 13. اعظم گفته:

  سلام
  ممنون از اموزش خوبتون
  فقط یه سوال دارم واینکه این پکیج اماده برای ساخت عروسک که کذاشتین ایا لوازمش تظمین شده است و همون جنس لوازمی هستش که برای عروسک لازمه،واینکه قیمتش مناسبه یا نه،اخه شما فرمودین قیمت این عروسکها از سی تومن شروع می شه درحالی که لوازم قیمتش 59تومنه؟!!!!

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام خدمت شما کاربر عزیز. این لوازم دقیقا همان مقداری است که برای ساخت یک عروسک روسی در همان سایزی که آموزش داده شده لازم است. مواد موجود در پکیج دارای جنس عالی هستند.
   قیمت عروسک روسی با توجه به جزئیات به کار رفته در ساخت آن و اندازه عروسک بسیار متغیر است و به همین دلیل است که ما گفته ایم قیمت آنها از 30 تومن شروع می شود. ضمن این که شما باید تورم را هم در نظر بگیرید چون در تاریخی که این قیمت اعلام شده قیمت مواد اولیه ساخت عروسک روسی با قیمت های فعلی تغییراتی داشته است.

 14. هلیا گفته:

  سلام، آموزشتون خیلیییی عالی بود?
  دوتا سوال داشتم:
  ۱. برای اینکه دست رو بدنه بچسبونم باید مثل دوختن پاها انجام بدم؟ (چون میخوام لباسای مختلفی برای عروسک بدوزم که بشه عوض کرد)
  ۲. میتونم به جای موی متری از کاموا استفاده کنم؟ چطور باید اینکارو انجام بدم؟
  با تشکر از سایت فوق العادتون❤

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. خوشحالیم که این آموزش مورد پسندتون واقع شده. دست را می توانید به شکلی بدوزید که قابلیت چرخش داشته باشد تا بتوانید برای آن لباس های متنوع داشته باشید. استفاده از کاموا برای موها کمی کار شما را سخت می کند و باید خیلی ظریف کار کنید تا کارتان زیبا در بیاید. در آموزش ساخت عروسک روسی تیلدا به نوعی استفاده از کاموا برای موها را آموزش داده ایم.

 15. australian wine گفته:

  Нi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quіⅽk shout out
  and tell you I really enjoy readіng through your blog posts.
  Can you sᥙggest any οther Ьlogs/websites/forumѕ that ɗeɑl
  with the same subjects? Thank you so much!

 16. مریم گفته:

  سلاااااااام عاشقونم من که انقد مهروبون و دوست داشتنی و سخاوتمند هستید که این همه زمان صرف کردید تا به ما این آموزش های گرانبها رو بدید,شما انقد برای من باارزش هستید که نمی تونم وصفتون کنم?

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. خدا را شکر که زحمات ما مورد پسند شما کاربر محترم قرار گرفت. کامنت شما خستگی همه بچه های تیم تحریریه را برطرف کرد.

   • ستاره گفته:

    سلام توپ یونو لیتی را از کجا می خرند و پارچه شو از کجا و واقعا عالی آموزش دادین ممنون

 17. fotoohi گفته:

  سلام
  خیلی خوب بود ممنون ????
  فقط خیلی سخته و لوازم زیادی می خواد و من هم زیاد بلد نیستم که بتونم به این زیبایی درست کنم
  بازم تشکر می کنم از آموزش خوبتون

 18. نگين فاطمي پور گفته:

  سلام ببخشید چجوری باید دستاشو درست کنم که قابل چرخش داشته باشه؟

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. این کار کمی سخت است ولی می توانید با استفاده از دکمه و نخ انجامش بدهید.

   • G . Maf گفته:

    سلام خیلی ممنون بابت اموزش خوبتون . من در هر سایتی گشتم اصلا نتونستم دوخت پای عروسک رو یاد بگیرم .

  • ستاره گفته:

   سلام آموزش خوبی بود می شه بجای موهاش کاموا هم بزاریم توپ یونو لیتی رو باید از کجا بگیریم ممون

   • تیم بسازوبفروش گفته:

    عروسک روسی با کاموا؟! فکر نمی کنم ایده جالبی باشه!

 19. بیتا گفته:

  یه سوال اگه برا جاکلیدی بخوای درست کنی که یعنی کوچک تر باشه چه سایزی باید بگیرم توپ یونولیتی رو؟؟؟

 20. Eli گفته:

  سلام عکس الگوییی ک گذاشتید بدیم بیرون پرینت بگیرن اندازه درمیاد

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. بله. فقط تاکید کنید که برای پرینت، سایز عکس را تغییر ندهند.

  • ناشناس گفته:

   سلام خیلی ممنون ازآموزش خوب وبی نقصتون لطفااگه میشه آموزش لباس عروسک روسی هم بزاریدخیلی ممنون ازپاسخگوییتون خسته نباشید

 21. armenian گفته:

  یه سوال اگه برا جاکلیدی بخوای درست کنی که یعنی کوچک تر باشه چه سایزی باید بگیرم توپ یونولیتی رو؟؟؟

 22. مبینا علیاری گفته:

  واااای من عاااشقتون شدم خیلی خیلی خیلی دستتون درد کنه و اینکه واقعا بخشنده و سخاوتمندین که هنرتون رو به مام آموزش میدین ایشالله به هر چی که بخواین برسین این بهترین دعاست

 23. mino گفته:

  سلام. بی نهایت سپاس بابت آموزش خوبتون. من همشو فهمیدم و دارم انجام میدم اما متاسفانه کفش رو متوجه نمیشم. الگوش رو نمیشه در سایز آ چهار پرینت گرفت چون خیییلی بزرگ میشه

 24. فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشید همه چیز عالی بود، فقط یه سوال دارم
  اندازه الگوی پاهای عروسک رو تنه ۳۰سانتی، از نصف a4استفاده بشه؟ واسه عروسو ۴۴سانتی باید بزرگتر از نصف a4باشه؟؟

 25. لیلا مهدیانی گفته:

  سلام عزیزان خدا قوت . اموزشتون به خق بی عیب و نقص بود و بینهابت کاربردی و دقیق سپاس از اینهمه صبر و حوصله کم نظیرتون .
  ممکنه راهنمایی بفرمایید پارچه آنغوره رو از کجا میشه تهیه کرد خیلی گشتم پیدا نکردم .

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام. ممنونیم از قوت قلبی که به ما دادید. پارچه آنغوزه را از فروشگاه های خرازی که لوازم عروسک سازی می فروشند می توانید تهیه کنید یا حتی از پارچه فروشی ها.

  • تیم بسازوبفروش گفته:

   سلام از فروشگاه های خرازی که لوازم ساخت عروسک می فروشند یا از فروشگاه هایی که لوازم تزیین سفره عقد دارند.

 26. هدی علیزاده گفته:

  ممنونم از امورشهای خوبتون ..ولی من میخام تو کلاسهای حضوریتون شرکت کنم وتخصصی یاد بگیرم ..اینطوری غیر حضوری نمیتونم ..خواهش میکنم راهنماییم کنید و جوابمو بدین لطفا ،. ..چجوری میتونم باهاتون تماس بگیرم ..ممنونم

 27. محیانوری گفته:

  سلام وقت بخیر
  ممنون از آموزش عالیتون واقعا بی نقص بود
  داخل قزوین دنبال پارچه آنغوره خیلی گشتم اما نتونستم پیدا کنم می شود بگویید از کدوم مغازه ها می تونم تهیه کنم؟
  برای جاکلیدی 15 سانتی توپکم باید چه سایزی باشد؟

 28. هیرو گفته:

  ببخشید یه سوال تو چه سایزی پیرینت بگیرم که عروسک من بزرگ زیاد نشه و متوسط باشه؟

 29. شهره گفته:

  سلام بسیار عالی و کامل ممنون از اینکه هنرتون را با این همه مهربونی و کامل به اشتراک میگذارید

 30. درسا گفته:

  عالی من درست کردم ببینی میمیری آنغدر زیبا است خودم یک لهزه نفسم کامل نیومد بالا

 31. الهام.م گفته:

  سلام عالی عالی عالی
  خداخیرتون بده که اینقد با گذشت و با محبت هستید که آموزش عروسک رو به اشتراک گذاشتید..ممنونم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *