14 کاربرد فویل آلومینیومی در آشپزی و خانه داری

14 کاربرد فویل آلومینیومی در آشپزی و خانه داری

ترفندهای آشپزخانه – فویل آلومینیومی (Aluminium foil) کاربردهای بسیار فراوانی در آشپزخانه و کارهای دیگر خانه داری از جمله آشپزی، اتو کردن، شستشو و… دارد.

بساز و بفروش | بدان – اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فویل آلومینیومی یکی دوتا کاربرد محدود توی خانه و زندگیتان دارد توصیه می کنم حتما این مقاله را مطالعه کنید تا دیدگاهتان نسبت به این ورق نازک براق عوض شود. در این مقاله 14 مورد از کاربردهای خلاقانه فویل آلومینیومی در خانه و آشپزخانه را به شما آموزش می دهیم.

14 کاربرد خلاقانه از فویل آلومینیمی

 1. ساخت زیپ کیپ خانگی با فویل آلومینیومی

برای  حفظ تازگی مواد غذایی بهتر است که آن ها را درون کیسه های زیپ دار نگهداری کنید اما اگر کیسه زیپ دار در دسترستان نیست می توانید مواد غذایی را درون همان نایلون های معمولی بریزید و با استفاده از یک تکه فویل آلومینیومی نازک لبه های کیسه نایلون را بپوشانید و اتو کنید تا لبه های نایلون به هم بچسبد. به این ترتیب دیگر هوا وارد کیسه نخواهد شد.

عکس ساخت زیپ کیپ با فویل

 1. تازه نگه داشتن موز و انگور

بعضی از میوه ها از جمله لیمو برای این که تازه بمانند باید درون یک تکه روزنامه پیچیده شوند همچنین برای تازه ماندن انگور و موز بهتر است قسمت انتهایی آن ها را با فویل آلومینیومی بپوشانید.

عکس بستن انتهای موز با فویل

 1. ساخت تستر خانگی با فویل آلومینیومی

اگر دستگاه تسترتان خراب شده نگران نباشید؛ یک تکه فویل آلومینیومی بردارید و نان را با آن بپوشانید و سپس اتو کنید یا روی حرارت ملایم اجاق گاز قرار دهید. نان کاملاً تُست و گرم خواهد شد. این خودش می شود شاخه ای از اقتصاد مقاومتی!

عکس تستر با فویل

 1. تیز کردن قیچی مرغ با فویل

هر زمانی که احساس کردید قیچی آشپزخانه شما کُند شده می توانید چند باری یک ورقه آلومینیومی را با آن ببرید تا به راحتی تیز شود. یادتان باشد که این کار برای قیچی های خیاطی راه مطمئنی نیست و ممکن است قیچی شما را نابود کند.

 1. افزایش سرعت اتو کردن

وقتی که زمانتان برای اتو کردن لباس ها کم است می توانید یک فویل آلومینیومی را روی میز اتو پهن کنید و لباس را روی آن قرار داده و اتو کنید. اتو کردن به این شیوه فویل آلومینیومی را سریعا گرم کرده و کمک می کند تا زمانی که شما این طرف لباس را اتو می کنید طرف دیگر هم به طور همزمان اتو شود.

عکس روکش میز اتو با فویل

 1. گرفتن الکتریسیته ساکن لباس ها با گلوله فویل

فویل آلومینیومی را به شکل توپ در آورید و توی جیب لباس هایی بگذارید که می خواهید با لباسشویی بشویید. این فویل توپی الکتریسیته ساکن لباس های شما را خنثی کرده و در نتیجه دیگر گرد و خاک و مو به آن ها جذب نمی شود.

عکس گلوله فویل آلومینیومی

 1. جابجا کردن مبلمان

وقتی توی خانه دست تنها هستید و می خواهید وسایل سنگینی مثل مبلمان را روی فرش بکشید می توانید زیر پایه های مبلمان ورقه های فویل قرار بدهید تا به راحتی بر روی فرش کشیده شود.

 1. تمیز کردن تفنگ چسب

قسمت نوک تفنگ چسب حراررتی بعد از خشک شدن چسب به این راحتی ها پاک نمی شود اما کافی است شما این کار را به تکه ای از فویل آلومینیوم بسپارید تا به راحتی آن را تمیز کند.

 1. قلم لمسی تاچ موبایل

اگر قلم لمسی موبایلتان در دسترس نیست یا به هر دلیلی گم شده یک مداد معمولی بردارید و نوک آن را با فویل نازک آلومینیومی بپوشانید تا حتی بهتر از قلم اصلی برایتان فعل تاچ را صرف کند!

 1. تمیز کردن نقره جات

می توانید سطح داخلی یک ظرف پلاستیکی را با فویل بپوشانید و قطعات نقره تان را برای تمیز شدن داخل آن قرار دهید. حالا حدود 4 لیتر آب جوش تهیه کنید و یک چهارم فنجان کربنات سدیم یا سود شستشو (washing soda) به آن اضافه کنید و روی نقره ها بریزید و اجازه بدهید تا 10 دقیقه الی یک ربع خیس بخورد.

 1. فراری دادن پرنده های مزاحم

اگر درخت انگور، انجیر یا چیز دیگری در باغچه دراید که پرنده ها چیزی از میوه را برای شما باقی نمی گذارند می توانید نوارهایی از فویل آلومینیومی را به شاخه های درخت تان آویزان کنید تا انعکاس نور آن، پرنده ها را فراری بدهد.

 1. گره زدن کیسه های نایلونی

اگر کیسه نایلونی دارید که پر از مواد غذایی است و نمی توانید به راحتی آن را گره بزنید با استفاده از یک نوار فویل آلومینیومی در کیسه را مسدود کنید.

عکس کیسه نایلونی نان

 1. ثابت کردن پای مرغ شکم پر

اگر می خواهید مرغ را درسته بپزید و هر کاری می کنید نمی توانید پاهایش را در حالت معقول نگه دارید می توانید با  یک تکه فویل آلومینیومی پاهای مرغ را به صراط مستقیم هدایت کنید.

عکس مرغ شکم پر

 1. قالب کیک

اگر ظرفی دارید که دوست دارید کیکی شبیه آن داشته باشید می توانید با استفاده از فویل آلومینیومی از آن یک قالب کیک تهیه کنید و کیک به شکل دلخواه تان را بپزید.

عکس قالب قلبی شکل

 • این هم از 14 ترفند استفاده از فویل آلومینیومی؛ اگر شما راه های دیگری برای استفاده از فویل آلومینیومی می دانید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا با نام خودتان در این مقاله منتشرش کنیم.

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *