9 اشتباه برای درمان موهای چرب کدام است؟

عکس درمان موهای چرب

درمان موهای چرب مساله ای است که افراد زیادی را درگیر کرده است. برای درمان موهای چرب استفاده از شامپو برای موهای چرب کارساز نیست.

بساز و بفروش (B&B) | بدان – اگر حس می کنید که موهای سرتان خیلی سریع چرب می شوند و این مساله باعث خجالت شما شده است احتمالا در نحوه شستشو و حالت دادن موهایتان در مسیر اشتباهی قرار گرفته اید و قطعا شگفت زده می شوید اگر بدانید که راه حل این مشکل، در شستشوی بیشتر موها یا استفاده از یک شامپو برای موهای چرب نیست!

در اینجا چند اشتباه رایج در شستن موهای چرب به همراه راه حل آنها آورده شده است تا به شما کمک کند که موهایتان به حالت طبیعی بازگردد و مثل سابق به جای موهای چرب و افتاده، موهای براق و پرحجمی داشته باشید. جالب است بدانید که درمان موهای چرب و راهکارهای رشد سریع مو از جمله سوالاتی است که در زمینه پوست و مو بیشتر پرسیده می شود. هرچند درباره پوست سوالات دیگری هم در زمینه داشتن پوست شفاف و مراقبت از پوست در دوران بارداری هم پرسیده می شود و همه به دنبال جدیدترین ترفندهای زیبایی پوست هستند.

9 اشتباه رایج برای درمان موهای چرب

وقتی با معضلی به نام موهای چرب برخورد می کنید مدام نگران این هستید که با این موها چطور رفتار کنید و همین باعث می شود که انواع راهکارها را تجربه کنید که خیلی از آنها می توانند اوضاع موهای شما را از این بدتر کند. ما در این جا 9 اشتباه رایج برای درمان موهای چرب را بازگو کرده ایم؛

1- شستن کمتر از حد استاندارد موهای چرب

همانطور که وقتی صورتتان را نمی شویید منافذ پوست آن بسته می شود و حالت چرب پیدا می کند، تمیز نکردن پوست سر نیز باعث پیدا شدن باکتری های مضری در سطح آن می شود که باعث می شوند فولیکول های مو بسته شوند و به این ترتیب پوست سر شما چرب شود.

عکس شستن موهای چرب

بدون شستشوی منظم، (هر دو یا سه روز یک بار برای اکثر مردم) چربی، سلول های مرده و کثیفی های روی پوست سر باعث سنگین شدن مو و افتادگی آن می شوند؛ شستشوی منظم برای اکثر مردم 2 یا 3 روز یک بار است. بنابراین اولین قدم برای درمان موهای چرب داشتن پوست سر سالم است.

2- شستشوی بیش از حد

بعضی ها از این طرف پشت بام می افتند و برای درمان موهای چرب آن را بیش از اندازه می شویند. باید دقت داشته باشید که شستشوی مکرر مو هم می تواند باعث چرب شدن سریع موها شود. اگر به طور مداوم و پشت سر هم موهای سرتان را بشویید پوست سر، چربی طبیعی خودش را از دست می دهد و برای جبران این چربی از دست رفته، شروع به ساختن چربی بیشتر می کند؛ نتیجه این کار موهای چربی هستند که انگار هر چقدر هم  تلاش کنید هرگز تمیز نمی شوند.

عکس درمان موهای چرب

بهتر است برنامه شستشوی موهای خودتان را با تاثیرات محیط زندگی تان هماهنگ کنید؛ اگر در محیط روستایی با آب و هوای تمیز و رطوبت کم زندگی می کنید، شستشوی یک یا دو روز در هفته کافی و مناسب است؛ اما اگر در محیط شهری زندگی می کنید و مجبورید هر روز برای کار بیرون بروید باید هر روز مو و پوست سر خود را بشویید.

در حالت کلی شستشوی یک روز در میان می تواند گزینه خوبی برای کنترل میزان چربی مو باشد.

3- استفاده نادرست از نرم کننده مو

کاندیشنرها (conditioner) و نرم کننده ها برای نرمی و لطافت بخشیدن به مو استفاده می شوند؛ ولی در صورتی که موهای چربی داشته باشید ممکن است نیازی به استفاده مداوم از این محصولات نداشته باشید.

عکس استفاده از نرم کننده مو

نکته دیگر درباره نرم کننده ها این است که پوست سر به طور طبیعی چربی ترشح می کند و برای درمان موهای چرب نیازی به کمک نرم کننده ها ندارد بنابراین از مالیدن این مواد به ریشه مو خودداری کنید؛ این کار می تواند یکی از علت های چرب شدن بیش از حد موهای شما بشود. استفاده از نرم کننده ها باید محدود به نیمه بالایی ساقه موهای شما باشد.

4- دمای آب مناسب برای درمان موهای چرب

دوش آب گرم حس بسیار خوبی به شما می دهد اما می تواند باعث خشکی پوست سر شود. خشکی پوست سر نیز همانطور که گفته شد باعث تولید چربی بیشتر و در نتیجه داشتن موهای چرب و خجالت آور شود. پس به جای استفاده از آب داغ برای دوش گرفتن بهتر است با آب ولرم دوش بگیرید.

عکس دوش آب گرم

البته محققان پیشنهاد می کنند که حمام خود را با آب سرد به پایان برسانید این کار باعث افزایش گردش خون در پوست سر، درخشان شدن بیشتر موهای شما و درمان موهای چرب می شود.

5- استفاده از حالت دهنده های سنگین

موادی مثل واکس مو، ژل سر، کرم مو و روغن ها باعث چرب شدن بیشتر موها می شوند.

عکس استفاده از واکس مو در موهای چرب

بنابراین یا از تماس این مواد با ریشه موها خودداری کنید یا از محصولات رقیق تر و سبک تری استفاده نمایید.

6- استفاده مکرر از اتوی مو

عادت به صاف و اتو کردن موها ممکن است باعث شود که موهایتان چرب تر از حد معمول به نظر برسند. موهای اتو کشیده، بیشتر روی پوست سر می خوابند و در نتیجه بیشتر با چربی سر تماس پیدا می کنند و ظاهر چرب تری به خود می گیرند. در نتیجه مجبورید دست به دامان راه های درمان موهای چرب شوید.

عکس اتو مو

7- استفاده از ابزار های موی کثیف

همانطور که برس های آرایشی کثیف باعث کثیفی و چرب شدن پوست صورت می شوند، استفاده از ابزارهای کثیف مثل برس و شانه برای مو هم باعث واکنش پوست سر و ترشح بیشتر چربی می شوند.

عکس برس کثیف

8- برس کشیدن خیلی زیاد

اگر در طول روز حدود 100 بار برس به موهایتان می کشید باید منتظر چرب شدن آنها باشید. برس کشیدن بیش از حد باعث تحریک پوست سر به ترشح چربی بیشتر می شود.

عکس برس زدن موی چرب

قبل از شستن موها برس بکشید و مطمئن شوید که دندانه های آن با پوست سر تماس پیدا می کنند این کار باعث کنده شدن پوست های مرده سطح سر می شود.

9- استفاده از شامپو برای موهای چرب

شاید یک شامپوی خوب بتواند روند چرب شدن موها را یک یا دو روز عقب بیاندازد و به طور موقت در درمان موهای چرب راهگشا باشند. اما این بدان معنا نیست که هر روز از آن استفاده کنید. بهتر است بعد از شستشو با شامپوی خشک از محافظ های چربی مو استفاده نمایید.

عکس شامپو برای موهای چرب

امیدواریم که از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. در صورتی که سوال یا نظری درباره درمان موهای چرب دارید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *